Постаті.

Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Ім’я "Василь Вишиваний" - Вільгельм фон Габсбург, наймолодша дитина австрійських архікнязів Габсбургів-Лотаринзьких, обрав собі сам.
Заради України він пішов з батьківської домівки, розірвав зв’язки з родиною, аристократичними колами Європи, віддав свої молоді роки, високе становище, титули, багатства, своє життя.

Василь Вишиваний - одна з найнеординарніших і найромантичніших постатей українського національного Відродження.
Мати Вільгельма, Марія-Тереза Тосканська архікнягиня, була італійкою, в родині спілкувалися італійською мовою. Завдяки батьку Карлу-Стефану діти навчилися німецької.
Вдома Вільгельм, його брати та сестри вивчає з приватними вчителями французьку і англійську.
Батько Вільгельма, Карл-Стефан - адмірал австрійського флоту, протягом шести років, починаючи з десятилітнього, бере його юнгою на корабель під час морських подорожей до країн Європи, Африки, Азії, Латинської Америки.
В родинному маєтку в містечку Живець у тодішній австрійській частині Сілезії (теперішня Польща) Вільгельм знайомиться з польською культурою і мовою, яку вивчає завдяки спілкуванню з польською шляхтою в замку батька.

Українську культуру вподобав під час перебування в Живці. З власної ініціативи Вільгельм понад місяць подорожує Гуцульщиною. В часі подорожі Карпатськими горами проживає в сільських хатах, вивчає мову та пісні, традиції та обряди.
Після закінчення Віденського реального училища навчається в військовій академії. Мешкає в загальній кімнаті з усіма курсантами. Факультативно вивчає українську. Захоплюється творами Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки.
У чині другого лейтенанта Вільгельм подає прохання і отримує командування над ротою у складі переважно українського полку. Просить солдатів звер­татися до нього на українське ім’я «Василь». Зі своїми вояками розмовляє українською. Під формою офіцера носить українську вишиванку.
Роздає своїм солдатам жовто-блакитні стрічки, які одягалися як відзнака на уніформу.
Разом з бойовими побратимами-українцями бере участь в боях за звільнення Галичини від московитської окупації. За проявлену мужність та військову звитягу на полях боїв отримує декілька орденів Австро-Угорщини.
За законами Австро-Угорщини кожний член імператорської сім’ї по досягненню 21-літнього віку автоматично стає членом сенату. Вільгельм Габсбург в 1916 році стає членом парламенту і щонайперше розпочинає співпрацю з українськими депутатами, особливо з майбутнім президентом ЗУНР Євгеном Петрушевичем.

Після зустрічі в 1917 році з митрополитом Андреєм Шептицьким Вільгельм займається перетворенням імперії на федерацію. Бере участь у перемовинах при укладенні Мирного договору у Брест-Литовському. Його стараннями Австро-Угорщина стає однією з перших держав у світі, яка визнає Незалежність УНР.
За Берестейським мирним договором австро-угорські війська були передислоковані в Україну, серед них і загони Січових Стрільців. На весні 1918 року Вільгельма Габсбурга призначено командиром австрійської ”Групи Архікнязя Вільгельма”, до якої входив курінь УСС. .
Через зростання популярності Вільгельма серед українців гетьман Павло Скоропадський домагається його відкликання до Відня.
На спроби ліквідувати УСС, молодий архікнязь відстоює цей українській підрозділ і по поверненню в Україну знову його очолює.
В 1918 році на зустрічі з генералами Болбочаном, Гнатівим та Петрівим відмовляє в участі в заколоті проти Скоропадського і, після його повалення, очолити український уряд.
Після повалення гетьманату Скоропадського в грудні 1918 року Вільгельм Габсбург-Вишиваний починає співпрацювати з урядом Директорії.
Отримує звання полковника УНР і призначення головою відділу закордонних зв’язків Головного управління Генерального Штабу УНР. Переїжджає до Кам’янця-Подільського, де в той було час розташоване керівництво Директорії.

Не знаходить порозуміння з Симоном Петлюрою. Після укладеної Петлюрою в квітні 1920 року Варшавської угоди з Польщею, за якою визнавалась приналежність західноукраїнських земель, і зокрема Галичини, до Польщі, на знак протесту подає у відставку і виїжджає до Чехословаччини.
У березні 1921 року, після перенесеного тифу публікує антипольську статтю з критикою, укладеної Петлюрою Варшавської угоди, яку публічно осуджує його батько Карл-Стефан (фактично зрікається свого сина).
Бойові дії, громадське і політичне життя завадили Вільгельмові створити сім’ю з видатною українською співачкою Іванкою Шмеріковською, яка була першим його коханням.

Під час Другої Світової війни відмовляє у співпраці нацистам і перебуває під наглядом гестапо. Співпрацює з антифашистським підпіллям та англійською розвідкою.
Після війни в англійській зоні окупованої Австрії, Вільгельм Габсбург налагоджує контакти з представниками ОУН та УПА. Для підтримки визвольної боротьби УПА через капітана французької розвідки Пелесьє встановлює зв’язок з Шарлем де Голлем.
Готовність французького уряду допомогти українським повстанцям зброєю спонукає совецьких чекістів спланувати викрадення та арешт Вільгельма.
Тим часом Вільгельм одружується, засновує лакофарбний завод у Відні. В сім'ї народжується первісток - син Франц.
26 серпня 1947 Вільгельм виходить з дому у Відні й пропадає назавжди. Дружина вирішує, що він її зрадив і виїжджає з Австрії.
Як склалася його доля стає відомо тільки після його посмертної реабілітації у 1989 році.
Викрадений та заарештований чекістами Вільгельм Габсбург потрапив до Карлс-Баденської тюрми, де під тортурами з нього вибивали контакти ОУН і УПА та розвідок західних держав.

У 1947 році його вивозять до Лук’янівської тюрми Києва, де продовжуються безкінечні тортури та допити.
Не видав жодного прізвища побратимів та соратникіа.
Засуджений до довічного ув'язнення.
Вирок залишився невиконаний... 18 серпня 1948 року життя Василя Вишиваного - ерц-герцога Вільгельма фон Габсбурга обірвалося, не витримало і зупинилося серце.
Його таємно поховали біля огорожі Лук’янівської тюрми.
Відомості про конкретне місце поховання відсутні.
На світлині: митрополит Андрей Шептицький і Василь Вишиваний - ерц-герцог Вільгельм фон Габсбург.
Брати Грім.


Изображение
Аватара пользователя
Anella
Сообщения: 3023
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 9:24 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Anella »

Вот. Молодец, что эту тему сделал. Я сюда тоже подкину... Есть о ком писать.
Аватара пользователя
Anella
Сообщения: 3023
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 9:24 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Anella »

Займусь несвойственным для себя делом - копипастом (не люблю). Давно хотела написать про этого человека, но все время что-то не дает поэтому просто скопирую статью и от себя добавлю несколько деталей. К сожалению, а может наоборот - о нем говорят не очень много. Думаю, намного меньше, чем он этого заслуживает. Сначала - несколько цитат из его писем, написанных из Майданека в 1943 году. Сами письма и отдельные фразы из них часто цитируются в издающихся в Польше книгах, посвященных Холокосту.
Отець Омелян Ковч

"Я розумію, що Ви стараєтеся звільнити мене, — Але я прошу Вас нічого не робити. Вчора тут вони розстріляли 50 людей, якщо мене не буде тут, хто допоможе їм перейти в інший світ? Вони підуть навіки зі своїми гріхами в глибокому відчаї, який нависає над цим пеклом. Але зараз вони відходять із високо піднятими головами, залишаючи свої гріхи позаду себе. Вони переходять міст із радістю в серцях, і я бачу, як мир і спокій утверджуються в них, коли я востаннє маю з ними розмову"... Я вдячний Господу за його доброту до мене, — Поза небесами, це єдине місце, де я б хотів бути. Ми тут всі рівні. Поляки, євреї, українці, росіяни, литовці чи естонці. Я тут єдиний священик. Я не можу уявити, що вони робитимуть без мене. ..Тут я можу бачити Бога — Бога, який один для всіх, незалежно від наших релігійних відмінностей. Мабуть, наші церкви є різними, але у всіх із них панує Всемогутній Господь. Коли я відправляю Літургію, всі вони моляться. Вони моляться різними мовами, але ж чи Господь не розуміє всіх мов? Вони помирають по-різному, і я допомагаю їм перейти міст... Моліться за тих, хто створив цей табір та цю систему. Вони найбільше потребують вашої молитви… Хай Господь змилоститься над ними…"

Изображение

Він дав свою душу за стадо,

За правду, як пастир-герой".

Так охарактеризував життя Омеляна Ковча поет Микола Галичко, присвятивши отцеві поему "Добрий Пастир".

Омелян Ковч - греко-католицький священик, але в першу чергу Людина, яка служить взірцем для усіх поколінь. Він був патріотом та відданим служінню Богові, а його віра залишалась незламною навіть у найскладніших життєвих ситуаціях.

Він народився 20 серпня 1884 р. у сім'ї священика у найбільшому гуцульському селі - Космачі Косівського району, що на Івано-Франківщині. Упродовж 1905-1911 рр. навчався в Римській колегії святих Сергія і Вакха.

У 1910 р. одружився з донькою буковинського священика Марією-Анною Добрянською. Наступного року прийняв ієрейські свячення з рук єпископа Григорія Хомишина і розпочав душпастирську працю у Підволочиську, 1912 р. виїхав до Боснії, щоб служити серед українських греко-католиків в окрузі Прієдор.

Під час Першої світової війни отець Ковч повернувся в Галичину, на Рогатинщину, а в 1919 р. став капеланом Української галицької армії. Після об'єднання УГА з армією УНР під час боїв він потрапив у радянський полон, з якого йому вдалося втекти.

Повернувшись в Галичину, Ковч був арештований поляками та відправлений до концентраційного табору.

Після звільнення із польського концтабору протягом 20 років Омелян Ковч жив і душпастирював в Перемишлянах. У 1922 р. його призначено парохом цього міста.

На той час Перемишляни були містечком трьох національностей - української, польської, єврейської. Отець Ковч доклав чималих зусиль, аби допомогти українцям самоідентифікуватися: він залучив кошти на відбудову храму, за його ініціативою споруджені читальня "Просвіти" і кооператив у селі Коросні.

Польській владі діяльність та погляди українського священика не подобалися. У домі Омеляна Ковча часто відбувалися поліцейські ревізії (упродовж 1925 - 1934 рр. було проведено майже 40 обшуків), на пароха накладали короткотривалі арешти та стягували грошові штрафи.

Під час окупації Галичини радянськими військами у 1939 р. священик і надалі відкрито відстоював права людей, наскільки це було можливо боронив своїх сусідів.

Часто парафіяни не розуміли свого пароха.

Вважаючи, що настав час помститися за кривди польського окупаційного режиму, вони робили спроби відібрати майно у поляків, проте отець Ковч засуджував такі дії, що їх заохочувала радянська влада.

Зарештований НКВД Омелян Ковч уникнув можливої смерті завдяки бомбардуванню на початку німецько-радянської війни - це дозволило отцю утекти з-під арешту.

Коли в Перемишляни увійшли нацисти й почали масове винищення євреїв, о. Ковч звернувся із закликом не співпрацювати з новою владою і не брати участі в антиєврейських акціях наперекір нацистським постановам, хоча за допомогу євреям нацисти карали смертю.


Отець Омелян Ковч
Виявом особистої мужності панотця було укривання євреїв, особливо дітей. Урятувати їх від неминучої загибелі допомагали фальшиві свідоцтва про хрещення, що присипляли пильність нацистів та поліцаїв.

Хоч хрещення євреїв було небезпечним, усе ж о. Ковч свідомо й відкрито їх хрестив. До о. Ковча звернулося за різними даними від 600 до 2000 євреїв.

Багато було серед них таких, які йшли на це без релігійних переконань, лише в надії на порятунок. Різні священики остерігали О. Ковча, радили публічно і громадою не хрестити.

Син Омеляна Ковча Мирон згадував, що він також просив батька, аби той утримався від хрещення євреїв:

"Я кажу татові, - чого ті жиди ще приходять, чей же бачать, що хрещені, що не хрещені - німці не беруть того до уваги, а вбивають усіх їх поголовно, мало того, що виловлюють давніше хрещених, аж до четвертого і п'ятого покоління жидівського походження, а тата їхні охрещення наражають на прикрощі з боку німецької поліції".

30 грудня 1942 р. о. Ковча арештувало гестапо.

Допитували його у тюрмі на Лонцького у Львові. Від отця вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також відмови від протестів засудження дій нацистської влади. Але він залишився несхитним.

Родина та знайомі робили все можливе, щоб звільнити його із в'язниці. До цієї справи навіть долучився особисто митрополит Андрей Шептицький. Але клопотання про порятунок о. Омеляна були безуспішні. У в'язниці отець правив Літургію.

Після відмови підписати зобов'язання про відмову допомагати іншим о. Ковча в серпні 1943 р. перевезли до концтабору "Майданек" біля Любліна, де він отримав №2399.

Перебування у концентраційному таборі він вважав місіонерством. Тут о. Омелян ніс зневіреним віру, надію, любов, ділився просфорою, сповідав, причащав, хрестив. Як духовна особа, він служив усім людям, незалежно від їхнього походження та конфесійної приналежності.


Ікона блаженного Омеляна, подарована Любліну Українським католицьким університетом
Отець Омелян в одному із листів до рідних писав:

"Я розумію, що стараєтеся про моє визволення. Але я прошу вас не робити нічого в цій справі. Учора вони вбили тут 50 чоловік. Якщо я не буду тут, то хто допоможе їм перейти ці страждання?...

Я дякую Богові за Його доброту до мене. Окрім неба, це єдине місце, де я хотів би перебувати. Тут ми всі рівні - поляки, євреї, українці, росіяни, латиші, естонці.

З усіх присутніх я тут одинокий священик... Тут я бачу Бога, який єдиний та однаковий для всіх, незалежно від релігійних відмінностей, що існують між нами. ...Коли я відправляю Службу Божу, всі вони разом моляться."

В іншому листі до близьких він написав:

"Моліться за тих, хто створив цей концтабір та цю систему. Вони є одинокими, хто потребує молитов... Нехай Господь помилує їх".

За офіційними даними, в'язень №2399 помер 25 березня 1944 р. від флегмони (гострого гнійного запалення) правої ноги.

Про отця Омеляна Ковча широкий світ довідався, коли Папа Іван Павло ІІ проголосив його блаженним мучеником під час своєї подорожі в Україну. 9 вересня 1999 р.

Єврейська Рада України присвоїла о.Ковчу звання "Праведник України", а 2009 року його визнано покровителем усіх священиків УГКЦ.

Люди та церква про нього не забувають: у музеї "Тюрма на Лонцького" вшановують пам'ять про ув'язненного святого, у Польщі - зняли фільм "В'язень Майданeка", а на Перемишляншині - малюють ікони та лаштуються встановити пам'ятники.
Это - памятник в Перемышлянах
Изображение
Когда возник вопрос о канонизации отца Омельяна, по предложению Иоанна Павла Второго мощами решено было считать горсть пепла из крематория Майданека. 7 апреля 2009 года из Майданека в Одессу была доставлена горсть праха, оставшегося от множества сожжённых нацистами людей. Из-за того, что невозможно было обрести подлинные мощи блаженного Емельяна Ковча, руководство УКГЦ приняло решение считать этот прах мощами блаженного мученика. Они переданы на сохранение греко-католической громаде города Одессы.
А это - памятник в Люблине.
Изображение
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Пані Анела немає нічого поганого в тому що ви запостите вже готовий матеріал.Сенс в самій суті а ні в тому хто його написав.Я особисто на таке зовсім не звертаю увагу .Навпаки якщо вже є готовий матеріал то нащо витрачати час ?Краще його витратити на обговорювання )))Так що не переймайтеся ))
Аватара пользователя
Anella
Сообщения: 3023
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 9:24 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Anella »

Свідомий писал(а): Декабрь 17, 2021, 9:17 pm Пані Анела немає нічого поганого в тому що ви запостите вже готовий матеріал.Сенс в самій суті а ні в тому хто його написав.Я особисто на таке зовсім не звертаю увагу .Навпаки якщо вже є готовий матеріал то нащо витрачати час ?Краще його витратити на обговорювання )))Так що не переймайтеся ))
1.Да ничего плохого нет, конечно. Просто я люблю сама тексты писать. Свои собственные. Прочитать несколько вариантов материала на тему, осмыслить и потом самостоятельно все это написать. По-своему расставить акценты, самостоятельно что-либо откомментировать. Я очень редко даю вот такой откровенный копипаст. И еще одно: весь материал о отце Омельяне - на украинском языке. Ни о нем, ни о других украинских Праведниках Народов Мира на русском практически ничего нет. И это понятно: оно не укладывается в тот пропагандистский стереотип, который сложился: о чуть ли не врожденном антисемитизме украинцев и особенно деятелей украинского освободительного движения. А тут - такой пример прямо противоположного... Мощный, такой пример. Общечеловеческий. Давно хотела написать. Понятно, что для нас с тобой язык особой сложности не представляет, но для многих других - большой объем текста на украинском читать сложновато. Но здесь от собственных правил отступила, потому что очень хотелось поделиться материалом.
2. О самом Отце Омельяне Ковче. Прочитала довольно много. Он. безусловно. был религиозным фанатиком. Но не фанатичным приверженцем одной какой-либо конфессии: самой идеи Бога, как высшего Абсолюта. И свою судьбу воспринимал как миссионерство: Бог ему ее определил, как задание выдал. Там есть воспоминания людей. с которыми он был в концлагере: он принимал Исповеди чуть не 24 часа в сутки... От самых разных людей. Любых. И - отпускал грехи... Служил Литургии. Именно это он имеет в виду в своих письмах. Вот этот памятник в Люблине - куб, на который опирается фигура - на нем высечены эти цитаты из писем...
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

А я узнаю все из источников разных.Писать самому то что уже написано не вижу смысла.Я могу высказать свое мнение,обсудить моменты ну а сам фундамент давно уже написан до меня .
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Історія Святого Миколая. Миколай в українській релігійній та народній традиції.

⚜️ Свято Миколая прийшло до України 1088 року за часів князя Всеволода Ярославовича. На честь святого княгиня Ольга побудувала один з перших храмів Київської Русі в середині IX століття – над могилою Аскольда в Києві. Найдавнішу збережену українську ікону святого Миколая датують початком XIV століття.

Українці з давніх часів вважають Миколая святим – заступником простого люду (до речі, його ім’я в перекладі з грецької означає «перемога народу»), особливо несправедливо скривджених. А ще він опікується подорожуючими та моряками. У нас цього святого називають«скоропомічним» — адже він завжди спішить на допомогу потребуючим.

Сотні церков в Україні побудовані на честь Чудотворця Миколая. А в місті Миколаїв йому споруджено великий пам’ятник. В українському народному фольклорі багато приказок, у яких згадується Миколай. Так, на Херсонщині, якщо на Миколи йшов сніг, говорили: «Миколай бородою трусить — дорогу стеле», а на Харківщині загадували: «Як на Миколи іній — буде овес». Постать Миколая, поряд із Богородицею та Ісусом можна зустріти у стародавніх українських щедрівках.

Для наших прабабусь і прадідусів святкування Миколая не обмежувалось отриманням подарунків. На Харківщині 17, 18, 19 грудня справляли так звані Миколині святки. У ці дні варили кутю та узвар, щоб наступного року був урожай на плоди й на ячмінь. Існувала й традиція випікання спеціального печива – миколайчиків. А на Гуцульщині побутував весільний звичай, коли молодих освячували іконою Миколая. Молодий перед батьком ставав, як перед святим Миколаєм, а наречена перед матір’ю, як перед Богородицею.

У давнину на Миколая укладалися договори і угоди, бо всі були впевнені, що в цей святий день ніхто не зважитися на обман. А ще зі свята Миколая в українських містах починали працювати ярмарки, де встановлювалася ціна на хліб і борошно.

⚜️ Як Святий Миколай ходив по українських землях

Кажуть, традиція дарувати подарунки дітям на свято розповсюдилась Європою із середньовічної Німеччини. Її перейняли Австрія і Польща, а далі й Україна. Це підтверджується тим, що в Україні звичай класти дітям подарунки під подушку зберігся передовсім на Правобережній Україні, яка свого часу перебувала під владою Речі Посполитої.

Після революційних подій другої половини ХІХ ст. на Галичині серед українського шкільництва виникла потреба в яскравому дитячому святі. Тому Святий Миколай став опікуном українських школярів. Дитяче свято потребувало текстового матеріалу – віршів, пісень, драматичних творів. Багато українських авторів відгукнулося на цю потребу. Найперше слід згадати про Івана Франка. Йому належить віршований переказ легенди “Чудо з утопленим хлопцем” й одноактова п’єса “Суд святого Николая”, в якій уже постають традиційні персонажі українського миколаївського свята – ангели, помічники святого, опікуни та захисники дітей, і чорти, що намовляють Миколая не давати дітям подарунків.

З приходом на більшу частину українських земель радянської влади Святий Миколай, як і всі інші релігійні символи, був витіснений. Згідно з постановою ЦК КПРС від 1937 року на заміну йому прийшов Дід Мороз, який дарує подарунки на Новий Рік. На Західній Україні, натомість, традиція збереглася.

У Києві перше сучасне офіційне свято Миколая було влаштоване 19 грудня 1990 року для 700 хлопчиків і дівчаток — сиріт та дітей з багатодітних сімей. Через рік, 19 грудня 1991 р., стараннями Всеукраїнського православного братства, на гроші, зібрані Товариством святого Андрія Первозванного у США, дитячі свята святого Миколая влаштовано вже у 20 містах України.

⚜️ Давня українська легенда про Мокрого Миколая

Ікону Миколая Чудотворця здавна вішали чи не у кожній сільській хаті. До неї молились діти, як до образа свого заступника.

На старих українських іконах можна побачити різні зображення Святителя. Одним із найцікавіших є так званий Мокрий Миколай. Чому ж «Миколай Мокрий?»

Легенда оповідає «Чудо про немовля в Києві», яке сталося не пізніше 1091 року. «Чудо…» розповідає про подружжя, яке вирушило на паломництво у Вишгород до мощів Бориса і Гліба на день їх пам’яті. Поверталися вони до Києва по Дніпру в човні. У дорозі жінка задрімала і упустила у воду немовля. У відчаї батьки дитини звернулись до св. Миколая, «велику віру до нього маючи», з проханням про допомогу. Наступного ранку дитина була знайдена неушкодженою «…лежаще мокро перед образом св. Миколая» на хорах Софії Київської.

⚜️ Як виглядав Чудотворець

Народився Мир Лікійський десь між 270 та 286 роками у Малій Азії. Ще у дитинстві Миколай вирішив присвятити життя богослужінню. І в юні роки стає священиком. Батьки Миколая були дуже заможними і після смерті залишили синові великий спадок. Це багатство невеликими частинами Миколай роздаровував біднякам, аж поки не роздав все до останньої монети. Не чекав, щоб у нього просили допомоги, а сам шукав бідних, щоб їм допомогти. Багато років святий Микола був єпископом у Мирах (місто у сучасній Туреччині), тому його називають Мир Лікійським. На початку ІV століття, під час гонінь християн він був ув`язнений за віру. Помер, ймовірно, у віці 65-70 років.

Спочатку святого Миколая було поховано у церкві в Мирах (сучасне Демре в Туреччині).

У XI столітті грецька імперія переживала важкий час. Турки спустошували її володіння в Малій Азії, розоряли міста і села, вбивали їх жителів і супроводжували свої жорстокості зневагою святих храмів, мощей, ікон та книг. Мусульмани робили спробу знищити мощі святителя Миколи, глибоко шанованого всім християнським світом.

Осквернення святинь обурювало не тільки східних, але і західних християн. Особливо побоювалися за мощі святителя Миколи християни в Італії, серед яких було багато греків. Жителі міста Барі, розташованого на березі Адріатичного моря, вирішили врятувати мощі святителя Миколи. У травні 1087 року італійськими купцями мощі святого було перевезено до Італії і сьогодні зберігаються в крипті базиліки святого Миколая в місті Барі (Італія).

8 травня кораблі повернулися до Барі, і скоро радісна звістка облетіла все місто. Наступного дня, 9 травня, мощі святителя Миколая урочисто перенесли до церкви святого Стефана, що знаходилася недалеко від моря. Через рік була побудована церква на честь святителя Миколи і освячена папою Урбаном II.

⚜️ У Маларському соборі (10—15 вересня 1089 р.), скликаному Римським папою Урбаном II для примирення церков брала участь й делегація Київської православної митрополії, яку благословив Митрополит Київський і всієї Руси Іван III. Члени цієї місії були у м. Барі на освячені перенесеної гробниці святого Миколи.

⚜️ Сьогодні ми можемо уявити, як насправді виглядав Святий Миколай. Про це розповідають вчені: розкривши могилу Миколая Лікійського, вони здійснили досліди. В результаті аналізу створено приблизну модель обличчя, а також досліджено інші зовнішні риси померлого. Отже Миколай був невисокого зросту: приблизно 167 см. Він одягався просто і без прикрас. Антропологи припускають, що Мир Лікійський не вживав м`ясної їжі. У нього було мужнє обличчя та карі очі. Шкіра – оливкового відтінку, чітко виражене підборіддя і вилиці. А із давніх свідчень сучасників Миколая, його лице випромінювало незвичайне світло, подібно до обличчя Мойсея.

Професор Луїджі Мартіно, який проводив досліди над тілом святого, розповідає: «Пошкоджені суглоби, хребет і кістки грудної клітки свідчать про муки, які переніс Святитель Миколай у в’язниці – його катували на дибі». Ці зміни викликані довгим багаторічним впливом тюремного холоду і вогкості (святий провів у темниці близько двадцяти років.

Його мощі виявилися нетлінними, мироточивими і здатними зцілювати хворих. Церква канонізувала Миколая. Він був і залишається найвідомішим святим у Європі. Його поважали однаково й католики, й протестанти, його люблять діти Колумбії, Німеччини та України.

Та лише в Україні, як стверджують деякі дослідники, Святого Миколая вважали опікуном дітей. У старих церковних записах є такі слова:
"Напередодні Святого Ніколауса матері тримають напоготові подарунки та різки для своїх дітей” (1555 р.).

А в давній миколаївській колядці:
“Святий Ніколасе, мені поклади, що за потрібне вважаєш ти. Яблука, горіхи, мигдаль маленькі діти радо їдять!”

⚜️ Святого Миколая можна вважати прадідом і Діда Мороза, і Санта Клауса, адже на основі його древнього образу з`явились ці казкові персонажі. Тож, повертаючись до витоків, ми повинні віддати перевагу не американським чи радянським символам, а давнім світовим, й у тому числі українським, традиціям. Адже саме Отець Миколай як особистість втілює найкращі людські ідеали. Він відзначився чистотою життя, за яку мав від Бога дар чудотворення, а також милосердям і благодійністю.

Очільники Церкви й богослови, встановлюючи свято, закликали вірних пам’ятати саме про ту взірцеву чистоту й щедру доброчинність, брати їх за приклад.

Миколай, оцінюючи поведінку дітей, вчить бути порядними, чесними і слухняними, милосердними, безкорисливими, щедрими та допомагати іншим.
Аватара пользователя
Anella
Сообщения: 3023
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 9:24 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Anella »

Свідомий писал(а): Декабрь 19, 2021, 4:04 pm А я узнаю все из источников разных.Писать самому то что уже написано не вижу смысла.Я могу высказать свое мнение,обсудить моменты ну а сам фундамент давно уже написан до меня .
В том-то и дело. что источники - разные. И их интересно сравнивать, анализировать, обобщать, находить несообразности и убирать второстепенное.... Вносить свое собственное отношение к тому, о чем пишем. Фундамент? Ну да. я в этом всем материале вижу набор строительных материалов, из которого что-то можно сконструировать, но редко - всю модель целиком. Здесь в материале об отце Ковче мои - фото, взятые из другого материала, цитаты и то. что написано на русском языке ( из третьего и четвертого источников) Ну и сам ключевой материал несколько подсокращен.
Ну да это я просто свою позицию объясняю. В принципе каждый сам определяет стиль и способ своей работы.
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Anella писал(а): Декабрь 19, 2021, 7:59 pm
Свідомий писал(а): Декабрь 19, 2021, 4:04 pm А я узнаю все из источников разных.Писать самому то что уже написано не вижу смысла.Я могу высказать свое мнение,обсудить моменты ну а сам фундамент давно уже написан до меня .
В том-то и дело. что источники - разные. И их интересно сравнивать, анализировать, обобщать, находить несообразности и убирать второстепенное.... Вносить свое собственное отношение к тому, о чем пишем. Фундамент? Ну да. я в этом всем материале вижу набор строительных материалов, из которого что-то можно сконструировать, но редко - всю модель целиком. Здесь в материале об отце Ковче мои - фото, взятые из другого материала, цитаты и то. что написано на русском языке ( из третьего и четвертого источников) Ну и сам ключевой материал несколько подсокращен.
Ну да это я просто свою позицию объясняю. В принципе каждый сам определяет стиль и способ своей работы.
Ну я тоже кстати редактирую,исправляю ,и делаю материалы с разных источников .Особенно по приколу когда заменяю к примеру указание Россия ,заменяя на Московия ))))Да согласен что материал можно тасовать под себя .Но все же когда пишешь сам ,при том длинные исторические посты ,а потом их автор темы сносит на фиг ,то лучше копипост .)))Тем более что это всего лишь познавательный ресурс а не симпозиум специалистов .Иногда бывает что пишут в личку чи можна ваш материал использовать где то ,я говорю что даже нужно и тогда сбрасываю ссылки на источники что бы не было что я автор.
Аватара пользователя
Anella
Сообщения: 3023
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 9:24 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Anella »

Ну, на том Музыкальном форуме, откуда ты в свое время спионерил "Гуцулку Ксеню" я чаще всего автор и есть. Понятно, что статьи не с потолка снимаю, а пишу отработав кучу источников и музыкального материала. А сюда иногда просто перегружаю то. что писала для этого Форума. Если по тематике более-иенее подходит . Или , если материал кажется мне интересным для массового читателя.
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Остафій Дашкович – забутий герой козацької доби.

Остафій Іванович Дашкович ( існує варіант Дашкевич) (1455 — 1535-37) – український шляхтич. Один з найвидатніших козацьких отаманів. Перший організатор Війська Запорозького. В деяких документах згадується як гетьман запорізького війська з 1508. Народився Остафій в Овручі на Житомирщині в багатій боярсько-шляхетській православній родині Дашковичів гербу Леліва ІІІ вважається далеким нащадком князя Рюрика, родичем князів Глинських, Вишневецьких і Острозьких.
До 1504 року Дашкович воєвода короля Олександра Ягеллончика, староста чечерський, кричевський (1501), канівський (1508), черкаський (1514), пропойський, воєвода троцький (1522).
Остафій Дашкович став першим хто не тільки побачив в козацтву нову могутню силу українського народу але зумів зібрати воєдино розпорошених людей з Дніпровських островів з околиць Канева та Черкас, організував їх у єдину військову силу, установив однакову для всіх єдину зброю — вогнепальну та шаблю, поділив усіх на полки, полки на сотні, призначив старшину, підстаршину. Острів Хортицю за порогами та місто Чигирин (хоча є відомості, що містечко було засноване лише в останні роки життя Дашковича) призначив основним місцем для складу зброї, щоб перекрити там татарам вхід на українські землі (там вони мали найкращу переправу через Дніпро). О.Дашкович домігся від польського короля в 1511 році утворення 4 тисячного кінного загону для охорони кордонів в цей загін Дашкевич переважно набрав дніпровських козаків. На чолі загону став сам Остафій. Так як охоронцям майже нічого не платили, король Сигізмунд I Старий дозволив козакам закладати слободи вище порогів, надав козакам землі довічне користування по обидві сторони Дніпра між ріками Кінська вода, Самара, Кальміус, Ташлик, Бог (Буг).
Остафій Дашкович запровадив у війську жорстку римську дисципліну, поділив його на полки та сотні, не пожалкував власних грошей щоб озброїти козаків, шаблями та самопалами.
Нове козацьке військо вперше спробувало свої сили у першому великому поході проти татар під Білгород в 1516 році коли було розбито кілька татарських орд. Козаки підійшли під стіни Білгородської фортеці. Османи з фортеці послали за ними своє військо, яке набагато переважало козацьке військо. Битва між османським військом та козаками відбулася на озері Овідія біля Білгороду. Козаки здобули блискучу перемогу, з великими військовими трофеями повернулись щасливо назад. З цього часу в Польщі і Великому Князівстві Литовському, заговорили про козаків. Король Сигізмунд I Старий у відповідь ханові сказав, що не його війська здійснили напад на Білгород, це були неконтрольовані ним «козаки».

Далі в жовтні 1518 року Дашкович разом з князем Констянтином Острозьким розбили 1000 татар на Волині.
У1522 році під час в битві з татарами на Дніпрі Остафій попав в полон. Татар намагалися змусити Дашкевича зректися християнства і зламати на собі хреста, але гетьман навідріз відказався зраджувати віру християнську і свою рідну землю. Наступного року Остафій втік з татарського полону, і прибув в Черкаси. В 1523 році відімстив нападом на Очаків, повністю спаливши місто і турецький замок, і став першим козацьким ватажком, що спромігся атакувати кримський півострів і повоювати околиці Ґьозлеві, Карасубазарі, Ак-Мечеті.
Слова з Думи про Остапа :
Ой Пане Остапе ! Де ти забарився ?
Чи ще з неволі тай не відкупився
Чи з ляшками по світі бродиш ?
Ой ! Чому ти козаченьків тай в Крим не приводиш?
Я і з неволі тай не відкуплявся
Через землі татарскі коником пробрався
В 1527 році Остафій разом з Юрієм князем Слуцьким розбив татарські орди під Каневом та Черкасами. Разом з Костянтином князем Острозьким і київським воєводою Андрієм Немировичем був в битві під Ольшаницею. О.Дашкевич отримав від Сигізмунда I Старого за заслуги в цих перемогах Паволоч з прилеглими поселеннями. Призначений троцьким воєводою.
В 1528 році разом з Предславом Лянцкоронським, Дашкович великим загоном козаків атакував Очаків, тричі розгромив татарські загони, забравши 500 коней і 30000 худоби.
В 1530 році, на межі вересня — жовтня, він та Андрій Немирович очолили 1500-кінну погоню висланих ханом Ісламом Солтаном віділлів з 650-ти вершників для грабунку прикордонних земель Київщини після поховання князя Костянтина Острозького. Розбили ворогів біля урочища Півозеро, звільнили бранців.

В 1531 році Остафій Дашкович відбив напад самого кримського хана Саадат І Ґерая на Черкаси. 1531 р. татарський хан взяв в облогу місто Черкаси думаючи вигубити всіх козаків. Мешканці міста мужньо оборонялися але Дашкевич бачачи, що місто йому не взяти, кримський хан запропонував переговори. Дашкевич беззбройним, сам один, вийшов на переговори с татарами. Саадет І Ґерай зажадав щоб йому видали Іслам Ґерая, якого він скинув з кримського трону та який переховувався у О.Дашковича в Черкасах. Дашкович на вимогу видати Іслам Ґерая, відповів, що «особа гостя для нього є святою», хан, дивуючись мужності Остафія, запросив його на бенкет, уклав договір, за яким хан згодився на усі пункти, що поставив Дашкович.
В 1533 році на сеймі (шляхетській раді) в Пйотркуві-Трибунальському Остафій Дашкевич, бачачи, що Польське королівство платило тоді данину татарським ханам, посли яких також знаходилися на сеймі, сказав, що встидно християнському королівству давати данину невірним. Він запропонував свій унікальний проект. Напади татар можна припинити, якщо поставити на Дніпровських островах укріплення замок-січ з постійною вартою в 2000 людей, які плавали би між островами, порогами; зупиняли татар на їх переправах через Дніпро. Але тоді пропозиція Дашковича не була втілена в життя. Зумів її реалізувати власним коштом славетний Дмитро (Байда) Вишневецький створивши першу Запорозьку Січ на острові мала Хортиця.
В 1534 році Дашкович за численні заслуги отримує Чечерське та Кричевське староства. У тому ж році він з козаками відбиває на Волині під Заславлем 15 тисяч українців що були взяті в полон татарами.
Склав гетьманство Остафій Дашкович в 1534 року, останній раз брав участь у військових діях в 1535 році у війні проти московитів в цьому ж році чи у 1537 помер.

Остафія Івановича Дашковича можна по праву назвати першим козацьким гетьманом. При ньому українські козаки були офіційно визнані в східній Європі як значна військова сила. А всередині українського суспільства козацтво почало поволі сприйматися, як окрема військова верства населення. Утім процес формування нової страти населення затягнувся аж до кінця 16 поч 17 ст. Розпочату Дашковичем велику справу зумів завершити в середині 16 століття Дмитро Вишневецький створенням повнокровної самодостатньої організації Війська Запорозького в той час дніпровські козаки почали сприйматися українцями, як героїчні захисники власного народу. Вічна слава видатному козацькому ватажку Остафію Дашковичу. На жаль поки що в Україні нема жодного пам’ятника великого гетьмана. Проте в Україні на честь Дашковича названо вулиці в Черкасах та Овручі. В місті Житомирі 13 жовтня 2014 року встановлено пам'ятну дошку Остафію Дашковичу.

Картина «Гетьман Остафій Дашкевич» Ян Матейко 1875 рік.

Изображение
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Микола Лукаш – геніальний український перекладач світової класики

Микола Лукаш перший в Україні кому вдалося перекласти славнозвісного “Фауста” Ґете. Свого часу за цю працю бралися такі корифеї, як Михайло Старицький, Іван Франко, Дмитро Загул, але так і не змогли піти далі першої частини. Лукаш працював 18 років, і зумів перекласти обидві частини.

Крім того, він переклав українською поезії Шіллера, “Мадам Боварі” Флобера, поему Юліана Тувіма “Бал в опері”, яка взагалі вважалася неможливою для перекладу, а “Декамерон” Бокаччо передав староукраїнською мовою XVII-XIX століть. Микола Лукаш знав 20 мов і був із тих небагатьох перекладачів, які могли працювати з оригіналом твору, а не проміжним російськомовним перекладом.

Изображение

Изображение

Народився Микола 19 грудня 1919 року в Кролевці. Сім’я була заможною, батько хлопчика походив із козацької родини, мати також була шляхетсько-козацького роду. Під час голоду в 1919-1921 роках Лукаші прихистили родича, який вважався “ворогом народу”. За це більшовики розкуркулили сім’ю – забрали все збіжжя, коней, виселили з хати. У матері Миколи сталася істерика, голосила так, що малий перелякався мало не до смерти і після цього декілька років не розмовляв. Тата також такі потрясіння призвели до зловживання оковитою, після якої діставалося на горіхи всім нащадкам. П’ятеро дітей, злигодні, батьки невтомно працювали, щоби прогодувати родину. Займатися німою дитиною було ніколи. Тільки завдяки дядьку Дмитру, який щодня читав малому казки, розмовляв із ним, мова повернулася. Пізніше Лукаш згадував: “Я все розумів, але сказати нічого не міг”.

У старших класах Микола закохався в дівчину на ім’я Валя Зелінська. Піднесений на крилах любові хлопець написав:

Юносте-податносте
Без ваги й пуття!
Певне, з делікатности
Я згубив життя…

По завершенню школи, Лукаш вступив до Київського університету, де студіював історію. Водночас, щоб підзаробити гріш, працював перекладачем в “Архіві давніх актів”. І знову кохання. Цього разу увагу хлопця привернула дівчина Фаїна, яка мала єврейсько-грузинське коріння. Вона запросила хлопця на гостини до себе, прямо в дверях його зустріла невдоволена бабця, яка на їдиші прошипіла дівці: “Мало нам твого батька-грузина, ще цей гой!”. Отарапатівши, Микола відповів старій спочатку давньоєврейською, тоді на їдиші і з гордо піднятою головою пішов геть.

Изображение

Изображение

Та серце велелюбного юнака розкрилося новій любові. Олена Біличенко – смілива та сексапільна панянка вразила Миколу. Кохання було настільки жагучим, що хлопець вже мріяв про одруження, але Олена тільки кепкувала з того. Осміяний, ні живий ні мертвий, Лукаш взяв академвідпустку й подався вчителювати по селах Київщини. По поверненню до університету перевівся на філологічний, бо ж там вчилася Біличенко, але нічого з того не вийшло. Дівчина на почуття уваги не звертала, тоді Микола зарікся – більше жодних експериментів із любов’ю та поринув у перекладацьку діяльність, адаптовував “Фауста” Ґете. До речі, у майбутньому Олена чотири рази виходила заміж, а Лукаш парубкував усе життя.

Коли розпочалася німецько-радянська війна, Миколу разом з іншими погнали рити окопи поблизу Києва, потім Харкова, але хлопця було сильно поранено під час авіанальоту. Існує легенда, що ледь живого Лукаша знайшов угорський офіцер, який на своїй мові сказав, що рана серйозна, почалася гангрена, і хлопцеві лишилося чекати хіба що смерти. Та Микола відповів йому угорською. Вражений вояка вирішив допомогти пораненому. Зрештою українець одужав.

Після повернення до Червоної Армії Лукаша призначили до Харкова на службу при аеродромі. Там чоловік дістав ще одне поранення.

По завершенню війни Микола вступив до Харківського педагогічного університету на факультет іноземних мов. Здібний до вивчення язиків, зовсім скоро почав викладати німецьку та французьку в цьому ж виші. Тоді найбільшою трагедією в його житті була втрата адаптації “Фауста”, і перекладач знову взявся за роботу. У 1950-х побачили світ його хрестоматійні українські переклади Ґете (500 сторінок) і “Декамерона” Бокаччо (660 сторінок).

Изображение

Изображение

Изображение

У 1956-му Микола став членом Спілки письменників України. Кандидатуру Лукаша тричі номінували на здобуття Шевченківської премії, але жодної він не отримав.

Невтомна праця перекладача принесла понад 1 000 адаптованих творів світової класики, більше 100 авторів, понад 20 мов. А от телефону свого Микола запам’ятати не міг, завжди відповідав: “Не знаю, я собі не телефоную”.

З роками Лукаш почав страждати на ревматизм. Біль дошкуляв і викручував руки, навіть пера не міг втримати, тому почав друкувати на машинці.

Отримавши однокімнатну квартиру, переїхав із комуналки в свої “апартаменти”. Меблів не було, навіть газову плиту викинув, щоби звільнити місце для книжок. Двічі на місяць ходив на обіди до “Інтуристу”, але не стільки для того, щоби поїсти, а поговорити з іноземцями.

Дивакуватий чоловік був Микола: пальта ніколи не мав, ходив у старому піджаку, теплому светрі та кашне. Його часто можна було побачити серед азартних гравців у Маріїнському парку. Найулюбленішими заняттями була гра на більярді та доміно. Навіть коли емоції зашпилювали, лаявся вишуканою українською лайкою, а ще любив скандувати “Київ!” на стадіоні “Динамо”.

Після засудження Івана Дзюби за книгу “Інтернаціоналізм чи русифікація?” у березні 1973-го Микола Лукаш написав листа до керівників Верховної Ради, Верховного суду УРСР і прокурора з відверто насмішкуватим проханням:

“У зв’язку з тим, що я, нижчепідписаний, цілком поділяю погляди літератора Дзюби Івана Михайловича <…> прошу ласкаво дозволити мені відбути замість вищеназваного Дзюби І. М. визначене йому судом покарання (5 років концтабору та 5 років спецпоселення)”.

Та верхівка гумору не оцінила. Миколу одразу виключили з письменницької спілки, біля під’їзду поставили наряд міліції, який не пропускав до Лукаша відвідувачів. Понад 20 років Микола не мав права друкуватися, а це своєю чергою призвело до фінансових проблем. Так званий метод “приборкання вимушеним жебрацтвом”. Сам же поліглот назвав це “злукашіння”.

За ці два десятиліття Лукаш відніс на барахолку безліч безцінних книжок, часто ходив голодним. Григорій Кочур, також перекладач, частенько намагався підтримати Миколу. Неначе “випадково” зустрічав того на вулиці й тут же тягнув почаркувати та поїсти. Та навіть у такій скруті почуття гумору Микола не втратив. Горілку переливав у келих примовляючи: “Ми з тобою не п’яниці, цяпати чарками нам не годиться”.

Згодом у Лукаша знайшли онкологію, прооперували. Всього за рік до смерти Миколу Олексійовича відновили в Спілці письменників. Він натхненно став до роботи над перекладом “Дон Кіхота”.

29 серпня 1988 року Микола Лукаш помер. Поховали видатного перкладача на Байковому цвинтарі. Пам’ятник на могилі згодом встановила викладачка Києво-Могилянської академії Ольга Петрова, його шанувальниця. Понад 3 тисячі книг із приватної бібліотеки Лукаша його сестра передала до Музею літератури. На будинку, де жив перекладач, досі немає навіть скромної меморіальної дошки.

А нам розповідають про малоцінність української мови.Навіть Евангеліє було спершу переведено на мову а лише потім тільки на російську мову ,якої навіть ще й не було коли
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Орест Левицький – забутий президент академії наук

Ім’я одного з перших очільників Української академії наук Ореста Левицького досі малознане в нашому суспільстві. Хоча саме Орест Левицький протягом понад пів століття невтомно й плідно працював над дослідженням історії України. Навіть в часи, коли займатися цим було невигідно або й просто небезпечно.

Орест Іванович Левицький народився 25 грудня 1848 року в селі Маячка Кобеляцького повіту Полтавської губернії (нині Новосанжарського району Полтавської області). Батько був православним священником. Пращури належали до козацького стану, служили сотниками й осавулами Війська Запорозького, брали участь у повстанні Гетьмана Івана Мазепи проти російського царя Петра І. За часів імперії цю інформацію в родині намагалися приховувати, наголошуючи саме на священницькому походженні.

Изображение

Изображение

Орест закінчив духовне училище та семінарію в Полтаві. Його рекомендували до Київської духовної академії, проте він не захотів ставати священником. Назбиравши грошей працею домашнього вчителя, вступив на юридичний факультет Київського університету Святого Володимира. Але й юриспруденція не надто вабила юнака, тож він перевівся на історико-філологічний факультет, де став одним із перших учнів і послідовників Володимира Антоновича – видатного українського історика польського походження, до наукової школи якого належатимуть також Михайло Грушевський, Дмитро Багалій, Митрофан Довнар-Запольський, Іван Каманін, Василь Данилевич та інші.

Уже в студентські роки Орест Левицький став членом київської громади та інших українських гуртків. Через цю “українофільську” діяльність, а також через свої дослідження історії України доби козацтва, йому так і не запропонували залишитися працювати в університеті. Кілька років Левицький навіть перебував під таємним наглядом поліції. Рано завівши родину, він був змушений заробляти вчителюванням. Пізніше Михайло Грушевський, який близько знав Ореста Івановича, писав:

“На все життя зоставсь учителем середньої школи, латинської та російської мови, і це було одною з тих трагедій його життя, котрі він відчував прикро і глибоко”.

Справді, аж до виходу на пенсію в 1909 році Левицький працював учителем у 4-ій київській чоловічій гімназії. Хоча на цій посаді йому вдалося дослужитися до цивільного чину дійсного статського радника, що відповідав армійському чинові генерал-майора і флотському – контрадмірала.

Водночас Орест Левицький був членом практично всіх українських наукових організацій, які існували в Російській та Австро-Угорській імперіях. Це й Південно-Західний відділ Російського географічного товариства (закритий після Емського акту 1876 року), йІсторичне товариство Нестора-літописця, й Українське наукове товариство в Києві, й Наукове товариство імені Шевченка у Львові. Багато дописував для українських часописів “Київська старовина”, “Записки УНТ”, “Літературно-науковий вісник”, “Україна”. У Київській комісії для розгляду давніх актів він взагалі працював майже до кінця життя. Трудився над науковим виданням літописів, зокрема, знаменитого козацького літопису Самовидця.

Изображение

Изображение

Як вчений-історик Орест Левицький є автором понад 200 публікацій, присвячених переважно періоду XVI – початку XIX століть. Водночас спектр його досліджень був широким – від історії церкви до народних традицій і побуту, від політичної історії до біографістики. Писав він і художні твори на історичні теми, долучився до перекладу Євангелія українською мовою.

Українська революція 1917-1921 років відкрила для Ореста Левицького, як і для всіх інших українських вчених, небачений раніше простір можливостей. Попри літній вік і те, що вважався вченим “старої формації”, Орест Іванович з новою енергією взявся до праці. Він ініціював створення “Комітету для охорони пам’яток історії та мистецтва”, подарував частину своєї книгозбірні новоствореній Всенародній бібліотеці (нині це Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського), брав участь у роботі великої ради міністра освіти УНР, а також став одним із засновників Української академії наук. 14 листопада 1918 року наказом Гетьмана Павла Скоропадського Орест Левицький був призначений дійсним членом УАН по відділу соціяльних наук. Саме Левицький, якому на той час було майже 70 років, головував на першому в історії засіданні УАН в Києві на Великій Підвальній вулиці (нині Ярославів Вал), 36, де головою-президентом академії обрали Володимира Вернадського.

Коли ж через рік Вернадський “застряг” у “білому” Криму, а Київ опинився під владою більшовиків, на засіданні УАН 19 грудня 1919-го було “одноголосно обрано найстаршого літами академіка О. І. Левицького, щоб він був заступником Голови-Президента Української Академії наук аж до того часу, доки відбудуться вибори нового Голови-Президента”.

Оресту Івановичу довелося керувати академією у надзвичайно складний і скрутний період. Навколо ще вирувала війна і революція, а вчені були змушені насамперед займатися не своїми дослідженнями, а пошуком шматка хліба. Та все ж йому вдалося згуртувати науковців і втримати академію “на плаву”. Зокрема, зумів відстояти для потреб УАН будинок колишнього пансіону графині Левашової на вулиці Володимирській. Там й понині працює президія НАН України.

У березні 1922 року під час спільного зібрання Всеукраїнської академії наук Ореста Левицького обрали головою-президентом академії. Але на цій посаді він пробув лише півтора місяці. 9 травня 1922-го Орест Іванович помер під час наукового відрядження на Драбівській дослідній станції Золотоніського повіту. Поховали його в селі Митлашівка (нині Драбівського району Черкащини). За радянської влади пам’ять про вченого намагалися викреслити, було втрачено навіть зовнішні ознаки місця його поховання. Тільки в 1988 році видатний український історик Віталій Сарбей віднайшов могилу Ореста Левицького в Митлашівці. Могилу було впорядковано і встановлено пам’ятну стелу з написом: “Орест Іванович Левицький 25.ХІІ. 1848-9.V.1922 Видатний український археограф, правознавець, історик, етнограф, Президент Всеукраїнської академії наук 1922 р.”

Изображение

Мар'яна Шевелєва
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Батько “триколінного” гопака Василь Верховинець

5 січня 1880 року народився Василь Верховинець – “Чародій українського танцю”, так говорив про нього Максим Рильський. Заснований ним “тричастинний” гопак (чи як тоді говорили – “триколінний”) на І Міжнародному фестивалі народного танцю у Лондоні одержав перемогу. Видання “The Times” тоді написало: “танцюристи з України виконали гопак з такою майстерністю, що сколихнули публіку, розпалили її ентузіазм… ми побачили, який прямий вплив мають народні танці”. То було у далекому 1935 році, а за три роки все забулося. На жаль, і сьогодні його ім’я мало відоме сучасникам, хоча внесок родини Верховинець у розвиток української народної культури важко недооцінити.

Василь Миколайович Костів (справжнє прізвище митця) народився на Івано-Франківщині, вчився у Львові, Кракові, жив у Калуші, Полтаві, Харкові. Звичайний педагог розробив власну методику естетичного виховання дошкільнят через гру, музику, рухи, танець. Він наголошував, що до активної мистецької діяльності слід залучати не лише талановитих дітей, а й зовсім не обдарованих. Згадані ідеї пізніше ляжуть в основу збірника дитячих ігор з піснями “Весняночка”.

Життя викладача співів кардинально змінюється з участю в музичних постановках в “Русько-народному театр” (“Руська бесіда”, Львів). Лірично-драматичний тенор невдовзі приносить шалений успіх і в Києві, куди той переїхав у 1907 для роботи в театральній трупі Миколи Садовського. Знайомство з українським композитором Миколою Лисенком (як і для Гната Хоткевича) було доленосним. У тандемі “Садовський-Лисенко-Верховинець” з’являються легендарні “Наталка-Полтавка”, “Енеїда” та “Майська ніч”.

Изображение

Василь Миколайович не лише працював над створенням сценічних образів, але й майстерно виконував головні ролі (під псевдонімом “Верховинець”). У 1910 році в “Енеїді” пробує себе в ролі хореографа. Намагався відійти, як сам говорив від “еквілібристики в українській одежі під неможливо швидкий темп українського козачка” та почав оригінально поєднувати у народному танці техніку класичної європейської хореографії. Костів-Верховинець постійно вчився чомусь новому, тому його талант не обмежується педагогічною та мистецькою діяльністю. Після закінчення теоретичного класу школи Миколи Лисенка, спільно із відомим хормейстером-диригентом Олександром Кошицем були написані хори, революційні марші, романси на слова популярних в той час Максима Рильського, Лесі Українки, Івана Франка, Павла Тичини, інших українських поетів.
Працював в театрі і в якості актора, і хормейстера, і диригента. Був на одній сцені з Марією Заньковецькою, Софією Тобілевич, Олександром Корольчуком, Федіром Лівицьким, Іваном Коваленко та Євдокією Доля. В особі талановитої драматичної актриси й співачки (мецо-сопрано) Євдокії й побачив Верховинець майбутню дружину. Про їх історію кохання можна зняти окремий фільм, та головне – з моменту зустрічі і до кінця життя Василь Миколайовичем ні на хвилину вже не міг полишити свою полтавську красуню.

Изображение

Євдокія Доля

Згодом відбувається перехід Василя з трупи Миколи Садовського до Івана Мар’яненка на посаду “хормейстер-диригент і хореограф”. Гастролюючи по Україні, паралельно досліджує побут, звичаї, традиції, танці українського народу. Етнографічні записи, зроблені у найвіддаленіших українських селах, лягли в основу наукових праць – “Українське весілля” (1912) та “Українські танці” (1913). А через шість років побачить світ його ґрунтовне новаторське дослідження “Теорія українського народного танцю” – фундамент сучасної української хореографії.

Изображение

Мистецтвознавці зазначають, що однієї цієї праці вистачить, щоб записати Верховинця в ряди “найвидатніших українців”, “творців національної культури першої половини XX століття”. З 1922 по 1932 роки Василь Миколайович – професор, завідувач кафедри мистецтвознавства Полтавського інституту народної освіти, водночас очолює кілька музичних колективів у Полтаві, Харкові та Києві, а також засновує український жанр “революційна пісня” (з найвідоміших – “За Батьківщину”, “Заграй, кобзарю”, “Ой красна весно”). Йому належить і аранжування до відомого “Інтернаціоналу” (поет – Микола Вороний). Роками пізніше у Харкові під його керівництвом з`явилася окружна показова капела “Чумак”, що мала на меті популяризувати українську народну пісню. Цікаво, що за роки етнографічних пошуків, Василем Верховинцем було зібрано понад 400 народних пісень. Однак, у репертуарі капели можна було почути й світову класику.
Постійно втомлений, перевантажений роботою, без відпочинку. Він був постановником першого українського балету “Пан Каньовський” Михайла Вериківського (балет готували цілий рік – і 1931 в Харкові він мав колосальний успіх). І майже одночасно разом з дружиною у Полтаві створює жіночий вокально-хореографічний ансамбль “Жінхоранс” (Євдокія Доля стала режисером). Його артисти театралізували пісні – на той час такий формат колективу був унікальним, до того ж першим в Україні. Кожен виступ мав шалений успіх. Увесь світ був біля їх ніг… Та це фото одне з останніх.

Изображение

“Жінхоранс”

Разом з прихильниками з’являються й ті, кому така слава зовсім не до вподоби. “Вільнодумця” майже щороку заарештовували, допитували… І хоч у 1936 році Верховинець отримує “Знак Пошани” за високі показники у праці, це не завадило через 2 роки розстріляти його як “польського розвідника”, а дружину Євдокію на 6 років відправити в табори. У цьому ж році його рідного брата Осипа теж розстріляли, правда, як “японського шпигуна”. Лише у 1958 році всі неіснуючі звинувачення зняті та Василь Верховинець був реабілітований Верховним судом СРСР.

Изображение

Василь Верховинець

Без перебільшення, Василь Верховинець присвятив себе Україні. Популяризація всього українського – від мови до вбрання – були для нього сенсом життя. Він вивів на міжнародну арену український танець, увіковічив й прославив гопак, винайшов унікальний спосіб “розшифровки танцю на папері”.

Найяскравіші цитати Василя Верховинця, що дійшли до сьогодні:

“Пам’ятайте, що за нашою чудовою піснею перше слово належить нашому народному танцю. Коли ми полюбимо сестру – пісню, то полюбимо і її брата – танець”
“…перейнятий духом веселих танцювальних пісень, повних кипучості, енергії, бадьорості та невимушеної щирої розваги справжнього народного життя” (про танок).
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Северин Наливайко: таємниця страти

Изображение

Народився Северин Наливайко у першій половині 60-х років XVI століття, місце його народження – невідоме. Припускають, що він з’явився на світ у Гусятині (на Тернопільщині) у родині дрібних бояр. Освіта у Северина була дуже хорошою – навчався у відомій Острозькій академії. У козаки Северин Наливайко подався ще в юні роки, тож швидко здобуває військовий досвід.

Изображение

У 1594 році організував загін нереєстрових козаків. Влітку, цього ж року, рушив у Молдову і розбив кримських татар, в яких захопив зброю та кілька тисяч коней. Після декількох вдалих таких походів, Северин Наливайко очолив повстання проти польської шляхти.

У кінці 1595 року Станіславу Жолкевському польським урядом було доручено приборкати повстання. На підмогу Северину Наливайку прийшли запорожці на чолі із Шаулою. Військо відбило наступ поляків, але пізніше змушене було відступити на Лівобережжя. Повстання Наливайка проти шляхетського панування охоплює Волинь, Поділля, Київщину, частково Галичину, і навіть Білорусь. Наливайко нападає на прихильників унії католицької і православної церков. Основний удар спрямовує на Луцького й Острозького єпископа Кирила Терлецького. Доки той перебуває на перемовинах у Римі, спустошує маєтки його брата Яроша в Дубуї та Отовчичах – зараз територія Білорусі. Козаки ранять урядника, слуг і челядь, забирають коней і золото, нищать важливі папери. Потім грабують дім міщанина Крупи в Пінську. Туди Кирило віддав на збереження ризницю з єпископським начинням і документами.

У квітні 1596 року козаки обирають собі за гетьмана Наливайка. Проте довго бути очільником йому не вдалось. Після невдалого Солоницького бою, козаки героїчно тримали облогу табору ще два тижні. Похід проти козаків очолює гетьман Станіслав Жолкевський – заступник головнокомандувача польського війська. Жолкевський пообіцяв амністію реєстровцям, якщо ті складуть зброю. Керівників повстання, в тому числі і Наливайка, зрадницьки схопили і доставили у Варшаву. Понад півроку Наливайка тримають у тюрмі і катують.

Провідні польські історики стверджують, що гетьмана Северина Наливайка зажарили живцем у мідному бику посеред Варшави у 1597 році!

І справді, ця легендарна оповідь про смерть гетьмана Наливайка у мідному бику в різних варіантах повторювалася у багатьох літописах і переповідалася з покоління в покоління?

Изображение

Наприклад в «Історії Русів», що була написана невідомим автором на початку XIX століття читаємо: «…Вивели Гетьмана Наливайка і з ним Лободу, Мазепу і Кизима на майдан і, оголосивши їм вину гнобителів віри Христової, посадили живцем в мідного бика і палили бика того малим вогнем декілька годин, доки зойк і стогін страдників було чутно, а врешті тіла замучених в тому бикові спалено на попіл. Таке жорстоке і нелюдське варварство вигадане римським духовенством за правилами і майстерністю їхньої священної інквізиції, а вчинили його таким ганебним чином вельможі Польські…».

Згідно з дослідженнями Івана Франка, автором цієї легенди був ніхто інший, як польський римо-католицький священик Йончинський, який вперше на початку XVII століття у своїх мемуарах поширив міф про те, що козацького провідника «посадили на розпеченого коня і на голову надягли розпечений вінець, і, нарешті, його стратили». Тим самим Йончинський, який люто ненавидів Наливайка за його посягання на єдність Речі Посполитої, «осучаснив» античну легенду про антигероя-тирана Фаларіса, котрий нібито започаткував традицію покарання винних через спалення у мідному бику, а потім і сам загинув за допомогою свого «дітища». Легендарна версія польського мемуариста була відразу ж підхоплена іншими польськими та українськими тогочасними літописцями. Якщо для перших вона символізувала невідворотність тяжкої кари для опозиційних державним устоям свавільників, то для других — не що інше, як готовність йти на страшні муки заради свободи свого народу. Ось таким чином Северин Наливайко став справді легендарним героєм української історії.

Спочатку полоненого гетьмана Северина Наливайка з побратимами відправили до Львова, де їх передали канцлеру Корони Польської Яну Замойському. Урочиста процесія з нагоди перемоги над бунтівливими козаками з України-Русі пройшла вулицями міста. У Львові в’язнів тримали близько одного місяця. У польську столицю українців привезли аж 12 серпня 1596 року.

За описами очевидців можна достовірно відтворити тогочасні події. В’їзд до Варшави переможців над козаками був облаштований надзвичайно тріумфально. Процесія складалася з декількох десятків відкритих карет, колясок і возів. Попереду їхали ротмістри — посланці від коронного війська. За ними везли вісімнадцять гармат, трофейні прапори і полонених. Семерія Наливайка помістили в окрему загратовану карету, а за ним, по двоє, його товаришів. Коли на козацького гетьмана виявила бажання подивитися стара королева, процесія завернула до приміського замку в Уяздові. Коли королева вийшла на балкон палацу, Наливайко піднявся й шляхетно привітав її. Після цих «формальностей» козаків відвезли до центру міста, де ув’язнили в приміщенні ратуші.

Німець Йоган Керкербарт, який був присутній на зустрічі процесії, так описав зовнішність гетьмана: «…з вигляду гарний чоловік, сильний і стрункий, з вихованим і одвертим обличчям, та ні одним рухом не виказує малодушності або страху. І так багато хто шкодував, що він свою чесноту і мужність замість на користь батьківщині обернути, обернув її на згубу».

Наливайко і справді справляв на оточуючих неабияке враження. «…Була то особа красна, муж, яких небагато, був би на добре обер¬тав, що йому Бог дав, до того ж пушкар знаменитий», — стверджували інші очевидці тих подій. Слід зазначити, що у Варшаві Северина Наливайка неодноразово піддавали страшним тортурам під час яких він вперто стверджував, що воював «за православну віру». Можливо, що і цей факт, посилений тривалим ув’язненням гетьмана перед стратою (з червня 1596 року до квітня наступного року), певною мірою вплинув на процес виникнення легенди про страту гетьмана за допомогою мідного бика.

Як свідчив сучасник, Наливайко «з 10 жовтня, згідно наказу їх Величності, був тортурований голодом і неспанням, так що він мало не збожеволів, але після цього припинено, щоб можна було б ще щось довідатись у нього при ясній свідомості».

Але незломлений допитами і тортурами Северин з допомогою своїх побратимів і товаришів на волі наважується здійснити втечу з в’язниці. Для цього йому передали у каземати невеличку пилку за допомогою якою Наливайко намагався звільнитися від оков, однак польська сторожа швидко виявила надпили.

11 квітня 1597 року гетьмана Війська Запорозького та козацького полководця Северина Наливайка було страчено у Варшаві.

Изображение

На очах у представників королівської родини й великого натовпу міщан йому відрубали голову, після чого четвертували тіло, а шматки розвішали по всій столиці Польсько-Литовської держави. Саме так, а не інакше, згідно зі спогадами очевидців, стратили нашого героя.

Автор: Тарас Чухліб
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Гапочка з Нікополя: історія про найсильнішу українку минулого, її стосунки з Іваном Піддубним та гирю коштовностей
Її звали Агафія Завидна, але її ім'я було забуте і стерте з історії на довгі десятиріччя

Изображение

Кажуть, до забуття Агафії Завидної доклав руку її вчитель – Іван Піддубний, знаменитий силач XX сторіччя. Мовляв, дуже розсердився, коли вона розірвала з ним контракт і почала виступати самостійно. Прощаючись із норовливою ученицею, Піддубний нібито вигукнув: «Без мене про тебе ніхто не дізнається!» І хоч Агафія після розриву з Піддубним мала в Європі справжній фурор, її ім’я згодом зникло з усіх підручників та книг про силові види циркового мистецтва.
Її історію, пишуть “Факти“, почала відновлювати племінниця силачки – Надія Завидна з Дніпровщини і разом з фахівцями Нікопольського державного краєзнавчого музею ретельно досліджувала життя видатної українки, яка свого часу стояла на рівні з цирковими зірками світового рівня…

Диво-дівчина

Агафія Завидна народилася у невеличкому українському селі Сулицьке під Нікополем у 1884 році. Її батько був старший за матір – Федору Завидну чи не на півстоліття. У подружжя довго не було дітей, аж у 37 років Федора народила первістка – доньку Агафію, яку вдома лагідно називали Гапочка. За першою дитиною, як горох зі стручка, посипалися наступні дванадцять дітей. Але вижили лише шість: Агафія, Марко, Килина, Марія, Пелагея та Кирило. Усі виросли високими й міцними, а Гапочка була вищою, кремезнішою й симпатичнішою з усіх.
У 12 років її віддали працювати покоївкою у нікопольський готель мадам Юшкової. Якось Гапочка почула, що господарі замовляють вантажникам переставити меблі в номерах.

Вона закотила рукави й переставила сама, чим дуже здивувала господарів

Потім здивувала й самого Івана Піддубного. Він приїхав до Нікополя з цирковою виставою та оселився у Юшкової. Артисти його трупи помітили, що їхні гирі, залишені на готельному подвір’ї, постійно переставляє юна служниця – та ще так легко, жонглюючи, наче це м’ячі. Розповіли Піддубному. Знаменитий богатир не повірив, поки не переконався сам. Диво-дівчина настільки вразила силача, що він вирішив її забрати у свій цирк і навіть задля цього викупив у батьків.

Майже два метри краси
Шість років Агафія виступала під керівництвом Піддубного у містах і селах. За цей час атлет навчив дівчинку і французької боротьби, і багатьох силових номерів. Публіка захоплювалася тим, як дівчина підіймала важкезні гирі однією рукою або крутила «карусель», тримаючи на плечах залізну рейку, на якій висіли десять чоловіків. Гапочка запросто здіймала зубами стілець, на якому сидів помічник, клала на груди ковадло, по якому глядачі били ковальським молотом, виковуючи нехитрі вироби. Попри кремезність, силачка була досить гнучкою: могла зробити «місток» і утримувати зверху вісім чоловіків!

Неабияка сила та форми юної циркачки викликали підозри, що вона, ймовірно, дуже багато їсть

Але ні – Гапочка відрізнялася скромним апетитом. Щоправда, мала єдину гастрономічну пристрасть – вареники з сиром, які могла куштувати на сніданок, обід і вечерю.

До 17 років учениця Піддубного перевершила його фізичні дані. Її ріст досяг 190 сантиметрів, вага – 150 кілограмів. При цьому богатирка мала невеличкий розмір ноги – лише 37 за нашими мірками. Вважалася цілком симпатичною: русяві кучері, великі блакитні очі, ямочки на щоках і чуттєві губи бантиком – кажуть, чоловіки мліли від цього дивного поєднання потужної жіночої плоті й невинного дитячого личка.

Воля замість золота
Жоден виступ богатирки не обходився без подарунків від прихильників. Але Гапочка не звертала увагу на рій чоловіків, зосередившись лише на тренуваннях та заняттях з Піддубним. І раптом на пікові грандіозного успіху вона розірвала з ним контракт!

На думку дослідників Нікопольського краєзнавчого музею, дівчині просто набридло працювати в тіні великого патрона, який навіть не вказував її ім’я на афішах. Родичі ж Агафії були переконані: сварка сталася на ґрунті кохання. Щоправда, хто кому відмовив у почуттях, так і залишилося таємницею.

Хоч як там, Піддубний нібито дуже образився. І присягнувся… вбити силачку, якщо та колись трапиться на його шляху

Изображение

Утім, Піддубний з часом одумався і приїхав до Нікополя, щоб побачитися з колишньою вихованкою. Але та вже гастролювала у Пруссії.

Вирвавшись на волю, Агафія сама почала влаштовувати свої виступи. Про неймовірну богатирку дізнався навіть російський цар Микола II. Захоплений її силовими номерами, він дав їй аудієнцію і сказав: «Просіть скільки завгодно золота за ваш талант». На це Агафія відповіла: «Мені брязкальця не потрібні» і попросила замість золота дозвіл вільно виїжджати за кордон. І це було дуже мудре прохання.

Таємна мільйонерка

Отримавши дозвіл від самого царя, Гапочка змогла виступати не лише в царській росії, а в будь-якій країні Європи. Вона брала участь у всіх чемпіонатах з французької боротьби й неодмінно перемагала – передусім чоловіків. Успіх, запрошення, визнання, гастролі, подарунки – силачка з Нікополя швидко почала підкорювати закордонну публіку. Але стався жовтневий переворот 1917 року.
Іван Піддубний, чиє ім’я ще до перевороту стало легендою, влився у нове життя, продовжуючи виступати на міжнародних турнірах вже як представник СРСР. Натомість Агафію Завидну совєцька влада не визнавала і більше не дозволила виїхати за кордон.

Вона повернулася до Нікополя, до батьків. Після нетривалої перерви все ж знову ризикнула виступати. Рідний брат Марко став її адміністратором, бухгалтером, імпресаріо.
Брат став єдиною людиною, кому Гапочка довірила найголовнішу таємницю: місце зберігання солідного капіталу, заробленого за час гастролей

Якось при братові Гапочка зняла з шиї ланцюжок з мініатюрним золотим ключиком. Вставила його у затертий фарбою крихітний отвір у гирі й відчинила потаємний замочок. Гиря була сейфом – всередині силачка ховала всі свої коштовності й гроші.
Щоразу після гастролей Півднем і Сходом України Марко вантажив на підводу оплату – курей, яйця, молоко, а Гапочка – кілька гир, серед яких була й та сама – повна монет та прикрас. Не було й дня, щоб їхню підводу не зупиняли бандити. Перевертали віз догори дном, забирали харчі й не підозрювали, що схованка з грошима у них перед носом – у гирі, що недбало лежала на дні воза.

Гірка самотність

У 1923 році силачка виступала в сусідньому з Нікополем селі, де жив її залицяльник на прізвище Шпонька. Совєцький міліціонер, він пропадав за силачкою давно. Усі довкола знали, що вона не підпускає чоловіків, але вирішив, що для нього Гапочка зробить виняток – мовляв, їй вже 39, час схаменутися й іти заміж. Випив для хоробрості, сховався за лаштунками і коли жінка закінчила виступ, кинувся на неї з обіймами – сюрприз! Агафія не любила сюрпризів і надокучливих чоловіків і дала йому по мордяці так, що міліціянт вхопився за пістолет і від злості й переляку вистрелив їй у груди.
Силачка ніколи не хворіла і, безсило впавши навзнак, навіть не зрозуміла, що сталося. Добре, що підбіг Марко: разом з глядачами переніс сестру на підводу і повіз до місцевого лікаря.

Пів року Гапочка пролежала у ліжку, лікуючись. Відправилась до Сухумі на оздоровлення

Изображение

Одна з афіш змагань жінок-силачок

Навіть взялася викладати боротьбу в одному з тамтешніх спортивних клубів, намагалася кілька разів виступати. Проте сили були не ті: роздроблене плече й поранена легеня давалися взнаки.

Усвідомивши, що кар’єра циркової спортсменки завершилася, Гапочка повернулася до Нікополя. Але тихе, провінційне життя її не влаштовувало. І вона вирушила до Петербурга, вже перейменованого в Ленінград.

У місті, яке колись їй влаштовувало овації та гучні тріумфи, тепер усе було інакше: колишня богатирка нікого не цікавила. Вона винайняла квартиру і почала жити самотнім, замкненим життям. Так і не вийшла заміж, не народила дітей. Смілива Агафія, яка нічого й нікого не боялася, злякалася, що помре в повній самотності. Вона потоваришувала з місцевим священиком – відала йому частину коштовностей зі своєї схованки-гирі й попросила поховати гідно у разі смерті.

Забуття

Смерть прийшла невдовзі. Після чергової операції у Гапочки почалось зараження крові. Вона померла у 1934-му – у п’ятдесят років. Родичі вважають, що вона жила б до глибокої старості (її мама померла у 90, а батько – у 117), якби не поранення.
У день, коли її не стало, у будинку батьків обвалився димар і померла ще одна її сестра – молодша, двійня Марка. Через її похорони родина не змогла поїхати до Ленінграда і поховати ще й Гапочку.

Марко прибув до Ленінграда аж через кілька днів: медсестри, які доглядали за силачкою, повідомили, що її могила знаходиться на території церкви, але якої саме ніхто не знав.
Не знали вони нічого й про коштовності, які Гапочка завжди мала на собі: золотий браслет, каблучка з діамантом і золотий ланцюжок з ключиком від гирі-схованки

У ленінградській квартирі, де вона мешкала, Марка зустріли нові господарі і не дозволили оглянути помешкання. Після тижня безуспішних пошуків він повернувся до Нікополя.

Від Агафії Завидної не залишилося й сліду. Лише сімейні історії, які про знамениту сестру розповідали її брати своїм дітям, онукам, племінникам. Серед них була й Надія Завидна.

У 1970-х роках вона намагалася розшукати хоч якусь інформацію про тітку, писала запит у комітет з фізичної культури та спорту при ленінградському виконкомі. Звідти повідомили, що нічого про Агафію Завидну не знають. Якби не сімейні оповіді і старовинні фотографії Гапочки, що передаються з покоління до покоління в родині Завидних, можна було б подумати, що легендарної української «жінки-Котигорошко» ніколи й не було…
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

Ніяк не можу змиритися з тим, що 150-ліття видатного Українця Богдана Лепкого не помічається, ігнорується державними чинниками сучасної України. А це один з найвидатніших культурних діячів України.
Богдан Лепкий – вельми багатогранна особистість, оскільки він – поет і письменник, талановитий художник і мистецтвознавець, дослідник літературних процесів і перекладач, автор текстів численних музичних творів і теоретик феномену Українського Січового Стрілецтва, видатний педагог і активний громадський діяч.
Об'єм доробку Лепкого-письменника вражає. За кількістю написаного він поступається тільки Іванові Франку. Загалом творча спадщина Б. Лепкого складає понад 80 власних книг, у т.ч. цикл романів “Мазепа”, повісті, оповідання, казки, спогади, збірки віршів та поем, а також переклади, літературознавчі розвідки, статті літературного та мистецького спрямування.
Він - упорядник і видавець 62 томів творів української класики з ґрунтовними дослідженнями, примітками, коментарями. Бібліографія творів Б. Лепкого становить до тисячі позицій.

Люди мого і моїх синів поколінь добре пам'ятають, як широко вивчали в школі "Війну і мир" Л. Толстого. Вивчали з цікавістю, бо справді твір талановитий; при цьому писали твори про героїв того твору й подивляли їхні інтелект, героїзм і патріотизм. Патріотизм російський!

А український письменник такого ж таланту й масштабу Богдан Лепкий був строго заборонений, його твори звідусіль були вилучені, за зберігання їх ув'язнювали. Адже в них прославлялось українських героїв, плекалось національну ідею та стремління до незалежної України.

На жаль, тепер при владі є покоління, яке не знає творчості Богдана Лепкого, яке щойно тепер вимушено вчить історію України і не здатне щиро перейнятися українським духом. Обстоюючи тепер державні інтереси, все ж бояться прослави Івана Мазепи, державницькі змагання якого так широко й високо підніс у своїх історичних романах Богдан Лепкий. Не усвідомили ментальності північних сусідів, яку так яскраво описав письменник.

Я переконана, що, якби впродовж тридцяти років у школах вивчали твори Богдана Лепкого, українське суспільство було б масово наповнене високим українським духом і демонструвало б усьому світу свою національну свідомість. Тоді ніякі чужоземці не посміли б нападати на таку державу.

Тож коли, нарешті, державні й освітянські чиновники збагнуть велич і значення творчості Богдана Лепкого?! Чи здатні хоч з нагоди ювілею, довідатись про те, які скарби українського національного духу залишив нам цей Велет Культури?!

Ліда Купчик.
Аватара пользователя
Anella2
Старожил
Сообщения: 2054
Зарегистрирован: Июль 31, 2022, 4:15 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Anella2 »

Завтра напишу про песню, написанную Богданом Лепким. Давно собиралась. да ход не доходил.
Свідомий
Сообщения: 30984
Зарегистрирован: Май 5, 2021, 7:06 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Свідомий »

А москальня вме тошнит что никакой украинской культуры нет .А ней столько неизведанного .
Аватара пользователя
Anella2
Старожил
Сообщения: 2054
Зарегистрирован: Июль 31, 2022, 4:15 pm
Контактная информация:

Re: Постаті.

  • Цитата
  • Залогинтесь, чтобы отметить сообщение лайком

Сообщение Anella2 »

В ней и изведанного более чем. Я на ПФ специально вот подобную здешней тему завела про украинскую песню - уже больше 20 страниц... И фактически без срача. Призываю их сделать аналогичную тему о русской народной музыке (там есть о чем) - не. Фигню несут.
Ответить

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 10 гостей