МУРМУРАЦІЯ, АБО НЕБЕСНІ ТАНЦІ ПТАХІВ: НАВІЩО ВОНИ КРУЖЛЯЮТЬ НАД МІСТАМИ, І ЧОМУ ЛІТАЮТЬ КЛИНАМИ
Не пропустіть пташину осінь. Вони танцюють неймовірні танці. Це явище в природі називається мурмурація. Багато хто схиляється до думки, що таким чином птахи відлякують хижаків, які рідко нападають на великі зграї. В результаті неймовірних танців у повітрі виникають різні образи, фігури і картини. А ще вони прощаються, кружляючи клинами над містами та селами. Навіщо так роблять?
МУРМУРАЦІЯ: СЕКРЕТ ПТАШИНИХ ТАНЦІВ
Якщо вам вдалося спостерігати красивий політ зграї птахів, що вражає своєю злагодженістю, дивовижними фігурами і нереальною синхронністю, то знайте: ви спостерігали таке явище як мурмурація (від лат. murmuratio – "бурмотіння, дзижчання, каркання").
Дослідники Прінстонського університету виявили закономірність, що стоїть за магією цих танців, пише дослідниця птахів Ганна Кузьо. Працюючи з командою італійських фізиків, професор Наомі Леонард та її колеги вирахували, що кожен шпак орієнтується на 7 найближчих сусідів. Вони не можуть відстежити всіх у стаї, але спостерігають за своїми сьомома сусідами. Цього достатньо, аби зграя миттєво реагувала на атаки хижаків (наприклад, сапсан, підсоколик великий, яструби) та шукала їжу. Більше очей - краще розвідка.
Так збираються у стаї дрозди, в’юркові, голуби, побережники, пісочники, фламінго, гуси, лебеді та деякі інші види птахів. Найбільш вражаючою виглядає мурмурація шпаків. В їх зграях може зібратися від 30 до 700 тисяч птахів. Вони танцюють неймовірно гарні танці, збираючись та розтягуючись в різноманітні фігури. Аналогічне явище демонструють великі косяки риб.
Еколог та природозахисник Іван Русєв розповідає, що всі рухи відбуваються в соті частки секунди, при цьому птахам вдається уникати зіткнення як один з одним, так і з хижаками, які прилітають пополювати побачивши таке велике скупчення. Швидкість маленької пташки під час такого танцю може досягати 40 кілометрів на годину.
Птахи, збиваючись у зграї, прагнуть підтримувати таку щільність, за якої вони здатні оптимально збирати інформацію зі свого оточення. Для цього необхідним є стан граничної прозорості - світ повинен пробиватися крізь зграю до кожного птаха, причому під різними кутами. Структура, що виникає, забезпечує кожного окремого птаха всією необхідною інформацією. Саме такі динамічні структури і створюються птахами, що постійно змінюють своє місце розташування і кути польоту всередині зграї. Експерти помітили, що якої б форми не набувала зграя, світло крізь неї падає на кожну птаху, причому з усіх боків.
ЧОМУ ПТАХИ ЛЕТЯТЬ КЛИНОМ
Ще один прекрасний момент пташиної осені - провести ключі птахів, які пролітають над містами та селами, кружляючи інколи, наче прощаючись з рідною землею.
Цікаво, що ці птахи вибудовуються в такій формі, навіть якщо їх всього 4-5 штук і вони ще не об'єдналися в загальну групу. Такий спосіб перельоту воліють великі птахи, такі як гуси, качки, журавлі, чаплі, пелікани та інші, в той час як дрібні пташки найчастіше літають хаотичними групами.
Помічено, що найстаріші і слабкі птахи завжди летять в кінці зграї, там, де опір повітрю мінімальний. Окрім того, найбільш досвідчені птахи можуть прикрити стаю від хижаків, оскільки у таких птахів шансів помітити небезпеку більше, і, в разі чого, вони прикрити зможуть. А навіть якщо загинуть - молода стая збереже життя.
Крім того, вдалося з'ясувати, що ватажок не завжди летить попереду всіх. Рано чи пізно, лідируючий самець втомлюється, і тоді він відправляється в кінець зграї, щоб відновити свої сили, а його місце по черзі займають птиці, що летять слідом за ним і які можуть порівнятися з ним по силі і витривалості. Таким чином, виходить, що великі види птахів прекрасно розбираються в аеродинаміці, принаймі в тій її частині, яка стосується економії енергії під час далеких перельотів.
Пелікани над містом Біляївка, територія Нижньодністровського природоохоронного парку
Автор: Володимир Підгаєцький
ЧОМУ ПТАХИ КРУЖЛЯЮТЬ НА ОДНОМУ МІСЦІ: НЕВЖЕ ПРОЩАЮТЬСЯ
Це було б дуже романтичним поясненням, але є більш практичні, навіть декілька. Орієнтація птахів - це таке ж чудо, що і сучасне авіаційне супроводження польотів з участю супутників, мереж, систем і диспетчерського супроводу. Птахи ретельно аналізують інформацію про перешкоди, зміни погоди, топографічні орієнтири. Тому й кружляють не просто так.
1. Навігація
Кожен може зробити помилку, намагаючись знайти дорогу. Навіть птахи! Щоб зрозуміти, куди летіти, можна літати по колу. Це може бути хорошою технікою для орієнтування з метою навігації.
2.Економія енергії
Політ вгору сам по собі може бути дуже важким. «Утворення» кола може бути способом залучити більше птахів до зграї, щоб вони всі разом могли економити енергію. Спочатку один кружляє, потім до нього приєднується ще один, потім ще - поки вся стая не стане в клин. Створивши коло, вони економлять енергію та підхоплюють підйомну силу повітря.
3. Використання підйомної сили повітря
Під час польоту в зграї птахи можуть використовувати висхідні потоки повітря, щоб набирати висоту та літати без зусиль. Це може бути особливо корисним під час польотів на далекі відстані під час міграції, особливо над горами.
4.Пошук їжі
Деякі птахи, наприклад яструби, літають колами, щоб визначити потенційні джерела їжі на відстані кількох метрів.
ЯК ПРАВИЛЬНО ПРОВЕСТИ ПЕРЕЛІТНИХ ПТАХІВ

Вимикайте вночі все необов'язкове світло, щоб не дезорієнтувати птахів у дорозі;

Позначте свої вікна. Багато птахів розбивається об скло: зробіть попереджувальні малюнки на склі або наклейте наліпки;

Зробіть свій сад оазою біорізноманіття – чим більше рослин, тим більше комах, тим краще птахам - вони будуть ситі перед польотом, на який треба багато енергії;

Зменшіть кількість пластику. Дуже багато пластикового сміття потрапляє до океану. Це шкодить не тільки перелітним птахам, а й морським жителям

Поставте годівнички для птахів, щоб вони могли підкрипитися перед польотом.
Ну і побажайте їм гарної дороги та обов'язково повернутися до нас весною.